אפקסור

אפקסור משמשת בין היתר לצורך טיפול נגד דיכאון מאז'ורי (דיכאון כבד), התקפי פאניקה והפרעת חרדה חברתית הקרויה לעתים פוביה חברתית. תרופה זו נמנית על קבוצת תרופות ה - SNRI (שהתרופה פרוזאק אינה נמנית עליהן), מעכבי ספיגה חוזרת של המוליכים העצביים סרוטונין ונוראדרלנלין במוח, שנתפסים כאחראים על מצב הרוח, וכן אף על הדופמין. זאת בשונה מקבוצת תרופות ה - SSRI (כגון פרוזק, ציפרלקס וסרוקסט) המווסתות את הספיגה החוזרת של סרוטונין בלבד. אפקסור פועלת באופן מעניין ביותר שכן במינונים נמוכים היא משפיעה בעיקר על ספיגה חוזרת של הסרוטנין, במינונים גבוהים יותר (מ - 200 מ”ג ליום) היא משפיעה על הנוראדרנלין ובמינונים העולים על 300 מ”ג ליום, היא משפיעה על הדופמין, אף שהשפעתה על דופמין עשויה להיות נמוכה ולעתים בלתי מורגשת. זאת בניגוד לתרופות אחרות נגד דיכאון מקבוצת ה - SNRI כמו סימבלטהואיקסל, אשר פועלות באופן שווה הן על נוראדרנלין והן על סרוטונין ובעלות פוטנציאל להשפעה מעוררת כבר מתחילת הטיפול.

אפקסור יעילה למדי במקרים של דיכאון חריף, וממחקרי החברה עולה כי למעלה מ 50% מהמטופלים שטופלו באמצעות התרופה, חוו הקלה בסימפטומים של הדיכאון, בהשוואה ל - 20% מקבוצת הביקורת.
המינון המקובל נע בין 75 מ"ג ליום ל - 150 מ"ג ליום, אף שבמקרים המתאימים ניתן להעלות את המינון גם ל - 225 מ"ג ליום (הנסיון עם מינונים מעל 225 מ"ג הינו מוגבל, כך שהאפקטיביות של מינונים אלו אינה ברורה ועשויה להשתנות). כנהוג לגבי כל תרופה נגד דיכאון, הגעה למינון המומלץ מתבצעת באופן הדרגתי - כאשר המינון בימים הראשונים נע סביב 37.5 מ"ג ליום. השפעת התרופה מורגשת לאחר מספר שבועות, בדרך כלל בין שבועיים לחודש ימים. 

מעבר לתופעות הלוואי הרגילות הצפויות בנוגע לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI (כמו ציפרלקס או פרוזק) הכוללות בין היתר עייפות, יובש בפה, בעיות בתפקוד מיני לרבות אין אונות, אי שקט או עצבנות, הזעה, רעד וכו', השימוש באפקסור עלול לגרום לעליה מסויימת במשקל וכן לעליית לחץ דם. לכן חשוב לעקוב אחר נושאים אלו באופן מיוחד.

הפסקת נטילת התרופה צריכה להתבצע באופן הדרגתי, שכן ירידה הדרגתית עשויה להפחית את האפשרות של הופעת תופעות לוואי שונות הנקשרות בהפסקה מיידית, כגון עצבנות, אנורקסיה, סחרחורות, יובש בפה ונדודי שינה. נהוג להפחית את המינון בקצב של 37.5-75 מ"ג לשבוע אך כמובן שאין להסיק מכך לגבי כל מטופל ויש להיוועץ בעניין זה ברופא המטפל.

על פי העלון לצרכן, אפקסור אינה מיועדת בדרך כלל לצעירים מתחת לגיל 18. בנוסף,  מומלץ לשים לב במיוחד לאפשרות של שינויי התנהגות או החמרת תסמינים (שכן חלק מהתרופות נגד דיכאון המשתייכות לקבוצת ה - SSRI נקשרות בסיכון מוגבר לנטיות אובדניות). כן מומלץ להיוועץ ברופא בכל מקרה של חשש, או סיכון אפשרי.

כמו כן, אין להשתמש באפקסור יחד עם תרופות לדיכאון מסוג מעכבי מונואמין אוקסידז (MAO) ויש להמתין 14 יום מיום סיום טיפול ב - MAO לפני תחילת טיפול באפקסור או להמתין 14 יום בין סיום טיפול ב - MAO לתחילת טיפול באפקסור.